Prípravný ročník
Prípravný ročník
Spojená škola v Čadci má každoročne otvorené triedy prípravného ročníka pre deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou. Ide o preklenutie obdobia medzi materskou školou a základnou školou, počas ktorého má dieťa možnosť získať školskú spôsobilosť a pripraviť sa tak na úspešné absolvovanie 1.ročníka základnej školy.
Pre koho je prípravný ročník určený? Ak má dieťa:
1. narušenú komunikačnú schopnosť - chybnú výslovnosť a artikuláciu, malú slovnú zásobu
2. nesprávny úchop písacieho nástroja, problémy pri kreslení, strihaní, grafomotorike
3. nesústredenosť, hravosť, nepozornosť
4. ak do konca augusta dosiahne vek 6 rokov a má odklad povinnej školskej dochádzky
V triede prípravného ročníka je maximálne 8 detí, preto má učiteľ priestor každému sa individuálne venovať. Počas vyučovania je deťom poskytovaná nadštandardná starostlivosť zo strany špeciálnych pedagógov, logopédov a v prípade potreby fyzioterapeuta. V rozvrhu je zaradená 2x do týždňa individuálna logopedická intervencia a 3x tréning fonematického uvedomovania podľa EĽKONINA pod vedením skúseného logopéda. Deti majú režim dňa ako v škole a postupujú podľa rozvrhu hodín. Vyučovací proces je realizovaný hrovou formou a vedome zameraný na zlepšenie rečového prejavu, výslovnosti, rozširovanie slovnej zásoby, rečovej pohotovosti, prípadne na odstraňovanie strachu z rečového prejavu, na rozvoj zrakového a sluchového vnímania, pamäti, koncentrácie, matematických predstáv, rozvoja hrubej motoriky, grafomotoriky a budovanie telesnej zdatnosti. Deti majú možnosť v poobedňajšom čase navštevovať školský klub detí. Každé dieťa je po ukončení prípravného ročníka opätovne diagnostikované a zaradené do 1. ročníka základnej školy vo svojej spádovej oblasti. Kapacita naplnenia je maximálne 8 detí v jednej triede. Počet zriadených tried - 2.
- Podľa školského zákona č. 245/2008, § 97 je prípravný ročník určený pre žiakov podľa § 2 písm. k), ktorí k 1. septembru dosiahli fyzický vek šesť rokov, nedosiahli školskú spôsobilosť a nie je u nich predpoklad zvládnutia prvého ročníka základnej školy.“
- O prijatí dieťaťa do prípravného ročníka rozhodne riaditeľ školy na základe odborných vyšetrení (psychologické a špeciálno-pedagogické) so súhlasom rodiča.
- Úlohou prípravného ročníka je pomôcť dieťaťu dozrieť tak, aby bolo schopné riadne sa začleniť do vyučovania a zvládlo požiadavky 1. ročníka ZŠ. Intenzívna odborná práca umožní žiakom rovnakú štartovaciu líniu pri vstupe do školy.
- Vyučovací proces realizuje špeciálny pedagóg v súlade so Štátnym vzdelávacím programom. Prebieha v riadne organizovaných 45 minútových vyučovacích hodinách alebo v blokoch podľa individuálnych potrieb detí. Dieťa môže navštevovať v poobedňajších hodinách aj školský klub detí.
- V triede je maximálne 8 detí, ktoré sa vzdelávajú pod vedením špeciálnych pedagógov a logopéda.
- Vyučovací proces je realizovaný hrovou formou a vedome zameraný na zlepšenie rečového prejavu, výslovnosti, rozširovanie slovnej zásoby, rečovej pohotovosti, prípadne na odstraňovanie strachu z rečového prejavu, rozvoj zrakového a sluchového vnímania, pamäti, koncentrácie, matematických predstáv, rozvoj hrubej motoriky, grafomotoriky, budovanie telesnej zdatnosti a rozvoj samostatnosti.
- Absolvovanie prípravného ročníka sa považuje za prvý rok plnenia povinnej školskej dochádzky. Po jeho ukončení dieťa opätovne prejde odborným špeciálno-pedagogickým vyšetrením, kedy je posúdená školská zrelosť dieťaťa a vypracované ďalšie odporúčanie na vzdelávanie v základnej škole.